Hram în Parohia Corbești

Ne aflăm la câteva zile de la Nașterea Maicii Domnului la începutul Anului Bisericesc într-o frumoasă zi de toamnă în Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci la umbra stejarului secular în curtea Bisericii din Corbești ce se află sub ocrotirea Maicii Domnului la inițiativa și invitația Pr. Bogdan Haida de a săvârși Taina Sfântului Maslu.

Slujba s-a ținut în aer liber, biserica fiind neîncăpătoare pentru credincioșii adunați la ceas de sărbătoare. Din sobor au făcut parte :  Pr Emanuel Inișca – Parohia Dobra, Pr Vișovan Alexandru – Parohia Panc, Pr Suba Florin – Parohia Pojoga, Pr Silviu Bota – Parohia Ilia din Episcopia Devei și Hunedoarei; Pr Ionel Bălănescu – pensionar, Pr Ștefan Dimitriu – Parohia Petriș, Pr Craveț Cătălin – Parohia Roșia, Pr Suba Laurențiu – Parohia Căprioara, Pr Cosmin Balint – Parohia Misionară  Lipova Băi, Pr Bogdan Haida – preot paroh Parohia Corbești.

L-a finalul slujbei Părintele Emanuel de la Dobra a ținut un bogat cuvânt de învățătură despre Maica Domnului și despre Cruce cu actualizări și exemple vii ale zilelor noastre.

Părintele paroh a mulțumit lui Dumnezeu pentru acest praznic, celor 9 preoți din soborul slujitor, credincioșilor prezenți și tuturor ce s-au implicat în organizarea de excepție a agapei ce a avut loc la Căminul Cultural din sat unde au fost toți cei prezenți.

Pr. Bogdan Haida