Activități ale Cercului pastoral-misionar Pecica

Cercul Pastoral Misionar Pecica IV, coordonat din încredințarea Înaltpreasințitului Părinte dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, de pr. Tudor Budeanu de la parohia Macea II, a avut în prima perioadă a Postului Mare o bogată activitate pastoral misionară prin săvârșirea Tainei Sfântului Maslu și prin abordarea unor teme importante referitoare la importanța ascezei și rugăciunii în această perioadă de specială pregătire a fiecărui creștin pentru marele praznic al Învierii Domnului.

Astfel, în Duminica Ortodoxiei, Taina Sfântului Maslu a fost oficiată în Parohia Macea, prin participarea unui număr mare de preoți și credincioși, părintele Morar Gheorghe punctând importanța acestei duminici și a cinstirii icoanelor. Pentru a dinamiza activitatea pastorală, din Duminica a doua a Sfântului Post, cercul pastoral a decis participarea simultană în două parohii, pentru a putea fi prezenți în cât mai multe locuri. În această duminică am fost prezenți în parohiile Șofrone și Sânmartin, unde prin slujire și cuvânt de învățătură, am adus bucurie în sufletele celor prezenți. În Duminica a treia din post am fost prezenți în parohiile Semlac și Pecica, iar în duminica a patra în parohiile Sederhat și Sânpaul, fiind ultima Duminică dedicată întrunirii Cercului Pastoral în acest post. Prezența noastră în parohii va continua după sărbătoarea Sfintei Învieri, prin activități menite să aducă o mai bună cunoaștere a comunităților păstorite și să ofere o nouă perspectivă în ceea ce privește legăturile dintre credincioșii ortodocși.

Pr. Tudor Budeanu

Coordonator