Campionatul de Fotbal „Cupa Arhiepiscopiei Aradului” a ajuns la sfârșit

Marți, 30 mai 2023, a avut loc ultima zi de desfășurare a Campionatului de Fotbal „Cupa Arhiepiscopiei Aradului”. Campionatul a fost organizat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscop al Aradului, și prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Emilian Crișanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Aradului.

După ce luni, 29 mai 2023, au avut loc primele etape eliminatorii, jucându-se meciurile din Optimi de finală și Sferturi de finală, marți, 30 mai 2023, s-au desfășurat Semifinalele, Finala Mică și Finala Mare.

La Categoria 10-14 ani rezultatele au fost următoarele:

Semifinala 1: Parohia Arad-Grădiște II – Parohia Comlăuș   0-1

Semifinala 2: Parohia Arad-Șega I – Parohia Socodor   1-1 (0-2 penalty)

Finala mică: Parohia Arad-Grădiște II – Parohia Arad-Șega I   1-2

Finala Mare: Parohia Comlăuș – Parohia Socodor   0-0 (2-0 penalty)

La Categoria 15-18 ani rezultatele au fost următoarele:

Semifinala 1: Parohia Căpâlnaș – Parohia Șepreuș   0-1

Semifinala 2: Parohia Curtici – Parohia Cermei   2-1

Finala mică: Parohia Căpâlnaș – Parohia Cermei   4-0

Finala Mare: Parohia Șepreuș – Parohia Curtici   0-2

Arbitrajul a fost asigurat de arbitri profesioniști, delegați de Asociația Județeană de Fotbal Arad. Meciurile s-au jucat pe terenul de fotbal al Parohiei Arad-Bujac pe care își desfășoară activitatea sportivă ACS Olimpia Bujac 1975 Arad.

După încheierea meciurilor de fotbal a avut loc premierea celor patru echipe din fiecare categorie. S-au acordat trofee, medalii, diplome și pachete cu dulciuri. Au fost prezenți oaspeți de seamă: domnul Mircea Rednic, antrenorul echipei de fotbal UTA Arad, domnul Ovidiu Hațegan, arbitru internațional FIFA, domnul Răzvan Cadar, președintele Asociației Județene de Fotbal Arad, domnul Sorin Botiș – ACS Olimpia Bujac 1975 Arad și Paul Barta – CSS Gloria Arad. Din partea Arhiepiscopiei Aradului au fost prezenți Preacucernicul Părinte Gheorghe Gligor, vicar administrativ, Preacucernicul Părinte Tiberiu Ardelean, inspector eparhial și Preacucernicul Părinte Gabriel Streulea, inspector eparhial misionar.

Felicitări și mulțumiri tuturor copiilor, tinerilor, coordonatorilor și preoților pentru participarea la Campionatul de Fotbal „Cupa Arhiepiscopiei Aradului” – ediția I.

Pr. Gabriel Streulea