Cerc pastoral – misionar în parohia Pilu

În Duminica întâi după Rusalii, a Tuturor Sfinților , în parohia Pilu a avut loc o nouă întrunire a preoților din Cercul pastoral-misionar Chișineu-Criș coordonați de PC Părinte Daniel-Mirel Dumitru. Cu această ocazie, în biserica parohială cu hramul ,,Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil ”, s-a oficiat începând cu orele 18.00 Taina Sfântului Maslu de către preoții prezenți la întrunire.

Soborul preoților slujitori s-a constituit după cum urmează: Pr. Daniel-Mirel Dumitru-parohia Chişineu-Criş I, Pr. Traian Moțiu-preot pensionar, Pr. Viorel Boțoc – parohia Socodor, Pr. Gabriel Gosta – parohia Șimand, Pr. Aurel Mager- parohia Nădab,  Pr. Florin Borca – parohia Șepreuș, Pr. Ioan Pavel-parohia Sintea-Mare, Pr. Dan-Viorel Albiş-parohia Chişineu-Criş II, Pr. Ovidiu Ardelean- parohia Șiclău, Pr. Cătălin Tulcan – parohia Socodor, Pr. Nicolae Vidican-parohia Mişca, Pr. Adinel Popovici – parohia Grăniceri, Pr. Adrian Hanțiu – parohia Vânători, Pr. Gheorghe- Gabriel Juc- parohia Vărșand , preotul paroh Sandu Costin și părintele diacon Florin- Adrian Pavel – parohia Chișineu-Criș I.

Cuvântul de învăţătură la Taina Sfântului Maslu a fost rostit de părintele pensionar Traian Moțiu , care în cuvântul său, rostit pe marginea textului evanghelic al acestei duminici, a vorbit despre importanța cinstirii sfinților și a subliniat motivele pentru care Biserica a găsit de cuviință să-i pomenească pe toți sfinții, cunoscuți sau necunoscuți, tocmai în această duminică, prima după Rusalii și aceasta deoarece ei, sfinții, sunt roadele prezenței și ale lucrării Duhului Sfânt în lume prin intermediul Bisericii și devin astfel imbolduri vii și cele mai concrete modele de urmat pentru toți creștinii, care, la rândul lor sunt chemați la sfințirea propriei vieți prin conlucrarea cu harul Duhului Sfânt.

Preotul paroh, Sandu Costin a mulțumit în încheiere preoţilor şi credincioşilor prezenţi, susținând apoi referatele cu următoarele teme: ,,Pastorația vârstnicilor în scaunul de Spovedanie. Conlucrarea preotului paroh cu specialiști- medici, psihologi, asistenți sociali, autorități, etc- în scopul ajutorării persoanelor vârstnice’’ şi ,, Sfântul Roman Melodul- sec. VI-VII- imnograf al Bisericii Ortodoxe”. Seara s-a încheiat cu o agapă frățească.

Următoarea întâlnire a preoţilor din cercul misionar Chişineu-Criş va avea loc în data de 02 iulie , în parohia Șimand.

Pr. Daniel-Mirel Dumitru

Parohia Chişineu-Criş I