Cerc Pastoral – Misionar în Parohia Moțiori

Duminica după marele praznic al Înălțării Sfintei Cruci a reprezentat o zi de bucurie pentru credincioşii Parohiei Moțiori prin oficierea Tainei Sfântului Maslu de către soborul de preoţi ai Cercului Pastoral – Misionar Ineu.

Din sobor au facut parte preoți: Părintele Protopop Adrian Zaha – Parohia Ineu Centru; Părintele Secretar și coordonator al Cercului Pastoral Misionar Negruț Călin de la Parohia Gurba; Părintele Dan Turean – Parohia Ineu; Părintele Marius Braiţ – Parohia Cermei; Părintele Trip Răzvan – Parohia Ineu Traian;  Părintele Leahu Cristian – Parohia Mocrea; Părintele Oală Mircea – Parohia Șicula, Părintele Lazea Flavius – Parohia Iermata; Părintele Constantinescu Radu – slujitor al Bisericii Izvorul Tamaduirii  din incinta Spitalului orășenesc Ineu; Părintele Ilica Constantin – Parohia Apateu; Părintele Sever Mocanu și Părintele Sălăvăstru Ciprian gazdă a acestei întâlniri.

La momentul cuvenit Părintele Trip Răzvan de la Parohia Ineu Traian a rostit cuvântul de învățătură.

În cuvântul său părintele a vorbit despre urmarea lui Hristos și despre asumarea și acceptarea Crucii pe care am primit-o fiecare dintre noi.

La finalul întâlnirii, părintele paroh Sălăvăstru Ciprian a adus mulţumiri Părintelui  pentru cuvântul de învățătură susținut și  tuturor preoţilor şi credincioşilor prezenți și a susținut referatul  Cercului cu titlul „Sfântul Roman Melodul- mare imnogrqf al Bisericii Ortodoxe”.

Întrunirea s-a încheiat și de această dată la o agapă frățească oferită de gazdă, unde desigur, s-au continuat discuțiile pe tema respectivă.

Pr. Leahu Cristian-Dănuţ

Parohia Mocrea