Mesaj: Patriarhul României se roagă pentru o pace dreaptă și durabilă în Țara Sfântă

Părintele Patriarh Daniel a transmis duminică un mesaj Patriarhului Teofil al III-lea al Ierusalimului, în care își exprimă îngrijorarea cu privire la escaladarea conflictului militar în Țara Sfântă și se roagă pentru restabilirea unei păci drepte și durabile.

Text integral:


București, 14 aprilie 2024

Preafericirii Sale TEOFIL al III-lea,
Patriarhul Ierusalimului

Preafericirea Voastră,

Am primit cu mare îngrijorare vestea escaladării conflictului militar din Țara Sfântă în urma atacului masiv cu drone și rachete al Iranului asupra Israelului, din noaptea de sâmbătă, 13 aprilie 2024.

Prin urmare, în acest context marcat de violență și tensiuni armate, ne rugăm lui Dumnezeu să dăruiască liderilor politici înțelepciunea făcătorilor de pace, pentru ca războiul din Țara Sfântă să înceteze și ca o pace dreaptă și durabilă să fie restabilită.

În mod deosebit, ne rugăm Domnului Iisus Hristos să fie cu Preafericirea Voastră și cu Patriarhia Ierusalimului în aceste vremuri dificile de conflict militar în Țara Sfântă.

Cu dragoste frățească în Hristos Domnul,

† DANIEL
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Foto credit: Arhiva Basilica.ro /

https://basilica.ro/mesaj-patriarhul-romaniei-se-roaga-pentru-o-pace-dreapta-si-durabila-in-tara-sfanta/