Sfințire de troiță in Ținutul Munților Zărandului la locul numit ”Dupla”

În ziua prăznuirii Sfinților Împarați Constantin si mama sa Elena , 21 mai 2024 a avut loc slujba de sfințire a unei frumoase cruci din lemn care v-a dăinui în inima padurii la locul numit ”Dupla”, care unește localitațile Almaș, Chisindia, Paiușeni, Rădești și Slatina de Mureș din Ținutul Țării Zarandului,județul Arad.

La slujba de sfințire a troiței au participat credincioși din satele mai sus menționate în frunte cu preoții: Dașcău Ioan pr. pensionar care a rostit un cuvânt bogat de învățătură, Pr pensionar Păiușan Simion,Pr Birău Alexa de la Parohia Chisindia,Pr Oarcea Florin de la Parohia Almaș ,Pr Oprea Andrei de la Parohia Păiușeni si Pr Bachiș Ioan de la Parohia Baia,filia Slatina de Mureș.

De buna organizare a evenimentului s-a ocupat domnul Hatcu Teodor și domnul ing. Goia Ovidiu din localitatea Almaș,danșii fiind donatorii acestei frumoase troițe.

 Pr. Ioan Mihai Bachiș

Parohia Baia, Filia Slatina de Mureș