Festivitate de absolvire la Școala ,,Episcop Ioan Mețianu” din Arad

Marți, 18 iunie  2024, cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului la Școala ,,Episcop Ioan Mețianu” a avut loc festivitatea de absolvire a claselor din anul școlar 2023-2024.

De asemenea, la acest eveniment au participat: domnul Conf. Univ. Dr. Teodor Cilan, Rectorul Universității ,,Aurel Vlaicu” din Arad, domnul prorector Conf. Univ. Dr. Ovidiu Toderici, Protos. Dr. Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului și lector universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad, doamna Lect. Dr. Editha Coșarbă, director al Departamentului de pregătire a personalului didactic din cadrul UAV, Pr. Gabriel Streulea, profesor la Seminarul Teologic Ortodox din Arad, cadre didactice, elevi și părinți ai acestora.

În cadrul acestui eveniment a avut loc serbarea  celui de-al doilea final de an școlar al Școlii ,,Episcop Ioan Mețianu” din Arad.

Festivitatea a avut loc în curtea școlii, începând cu ora 10, unde, după prezentarea bilanțului realizărilor din acest an școlar de către profesor învățământ primar Năsui Alina și alocuțiunile invitaților, a urmat  premierea  elevilor merituoși.

La final, doamna prof. Năsui Alina a adus mulțumiri în primul rând Bunului Dumnezeu, conducerii Universității ,,Aurel Vlaicu” și Arhiepiscopiei Aradului precum și tuturor participanților și persoanelor implicate, care au întregit efortul cadrelor didactice prin sfaturile, ajutorul și purtarea de grijă pe parcursul întregului an școlar.

Prof. înv. primar Alina Năsui

Foto: Dan Nicoară