Festivitatea de premiere a elevilor seminariști arădeni

Miercuri, 19 iunie 2024, s-a desfăşurat la Seminarul Teologic Ortodox Arad festivitatea de premiere a elevilor seminarişti, cu binecuvântarea şi în prezenţa ÎPS Părinte dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, însoţit de Protos. Lect. Univ. Dr. Iustin Popovici, consilier cultural în cadrul Arhiepiscopiei Aradului.

În deschidere, PC Pr. Prof. Călin-Dan Teuca, directorul şcolii, a adresat un cuvânt de salut invitaţilor, profesorilor, elevilor seminarişti şi părinţilor acestora, precum şi întregii asistenţe, din care, pe lângă cei menţionaţi au luat parte: Protos. Lect. Univ. Dr. Nicolae Tang, reprezentantul Facultății de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad şi al Universităţii ,,Aurel Vlaicu” din Arad, PC Părinte Lect. Univ. Dr. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial și doamna Prof. Veronica Sirca, Inspector de specialitate la Inspectoratul Școlar Județean Arad.

Chiriarhul le-a adresat elevilor un cuvânt de învăţătură, amintindu-le că Seminarul pregăteşte ,,semănători” ai dreptei credinţe, aşa cum întâlnim în Evangheliile din perioada post-pascală.

Invitaţii i-au felicitat pe tinerii seminarişti pentru toată munca depusă în acest an şcolar şi pentru toate reuşitele la olimpiadele şi concursurile şcolare, dorindu-le o vacanţă frumoasă şi liniştită.

În continuare, diriginţii claselor IX-XI, precum şi alţi profesori, au oferit premii celor mai merituoşi elevi seminarişti, aceştia fiind aplaudaţi de către întreaga asistenţă.

După aceea, corul mixt al Seminarului Teologic Ortodox din Arad a oferit un program artistic, prezentând în fața auditoriului cântecele: ,,Ce s-ar face inima?”, ,,Mociriţă cu trifoi” şi ,,Neică, neiculiţă”, dirijaţi de diac. prof. Marius Lăscoiu-Martin.

Premiile au fost oferite din partea Arhiepiscopiei Aradului şi a Seminarului Teologic Ortodox Arad.

Andreea-Diana Murariu,

Seminarul Teologic Ortodox Arad