Cerc pastoral-misionar la Arad-Bujac

La sala Centrului Cultural-Pastoral „Sf. Ierarh Nicolae” al parohiei Arad-Bujac, din cadrul Arhiepiscopiei Aradului, s-au desfăşurat joi, 24 noiembrie a.c., în prezenţa Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei, consfătuirea lunară a preoţilor din municipiul Arad, Cercul  Pastoral-Misionar Arad I, coordonată de către Preacucernicul preot Emil Roman.

Referatul consfătuirii, completat şi aprofundat prin intervenţiile participanţilor, intitulat „Temeiurile şi obligativitatea  împărtăşirii copilului nou-botezat” a fost susţinut de către preotul Vasile Pop, paroh şi gazdă a întrunirii. Subiectul se înscrie în contextul celorlalte teme prezentate în cadrul Cercului, dedicate Anului omagial al Tainei Sfântului Botez  şi Sfintei Cununii.

Cei peste douăzeci de preoţi prezenţi s-au bucurat de prezenţa şi participarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, însoţit de P.C. preot Teodor Faur, consilier economic şi Ierom. dr. Iustin Popovici, de la mănăstirea Bodrog. Participanţii s-au împărtăşit de îndrumările şi recomandările pastoral-misionare transmise de către Înaltpreasfinţia Sa preoţimii oraşului de reşedinţă. Părintele E. Roman a prezentat Chiriarhului bilanţul întrunirilor Cercului Pastoral în anul curent şi, în numele întregii preoţimi arădene, a asigurat pe Înaltpreasfinţitul Timotei de fiiască ascultare şi râvnă în activitatea parohială.

După încheierea consfătuirii, Chiriarhul a vizitat şantierul de construire a noii capele din cimitirul parohial Arad-Bujac, interesându-se de buna desfăşurare a lucrărilor.