Întrunire preoţească la Parohia Macea

Duminică 20.11.2011, la Parohia Macea, protopopiatul Arad, s-au întrunit, din încredinţarea şi cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Dr. Timotei Seviciu, slujitorii altarului din Cercul Pastoral-Misionar Pecica IV, unde au săvârşit Taina Sf. Maslu, fiind înconjuraţi de un număr impresionant de credincioşi.

Despre Taina Sfântului Maslu a cuvântat Pr. Prof. Pompiliu Gavra. La Taina Maslului, “unctio suprema” în limba latină, bolnavul, prin rugăciunile preoţilor primeşte har de sus spre însănătoşire corporală şi sufletească. Vechiul Testament anticipează prin proorocii Ilie si Elisei, Taina Sf.Maslu (IV Regi 4,35 “şi s-a întors şi a umblat prin casă încoace şi încolo, apoi s-a suit şi s-a aplecat peste copil până de şapte ori, iar copilul şi-a deschis ochii”). Şapte preoţi săvârşesc Sf.Maslu. Cu untdelemn se unge fruntea ca sediu al cugetelor, faţa ca organ al simţurilor, pieptul ca sediu al inimii, mâinile şi picioarele. Epitrahilul şi Evanghelia se pun pe capul bolnavului simbolizând pogorîrea darului lui Dumnezeu. Cele şapte ungeri a celor şapte preoţi pe corpul bolnavului şi arderea celor şapte beţişoare de ungere este semnul risipirii păcatului pentru neputinţa bolnavului. Din făina de la Sf.Maslu împreună cu untdelemn şi aghiazmă se face o cocă pentru fiecare persoană din casă ca timp de şapte zile pe nemâncate să guste din binecuvântarea care au primit-o prin sfinţirea săvârşită.

Preotul Gheorghe Morar, ca şi gazdă primitoare a mulţumit preoţilor prezenţi pentru participare şi totodată tuturor enoriaşilor care au participat la Taina Sf. Maslu.