LA ARAD, FAZA JUDEŢEANĂ A OLIMPIADEI NAŢIONALE LA RELIGIE

La sfârşitul săptămânii trecute, în clădirea istorică a fostului Institut Teologic Ortodox Român din Arad, care adăposteşte astăzi şcolile teologice ale eparhiei arădene, Facultatea de Teologie şi Seminarul Teologic Liceal, s-a desfăşurat faza judeţeană  a Olimpiadei Naţionale de Religie Ortodoxă, competiţie organizată la nivel local de către Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad în parteneriat cu Arhiepiscopia Aradului. Concursul a beneficiat de participarea unui număr de peste 200 de elevi din aproximativ 30 de şcoli ale  localităţilor din judeţul Arad, premianţi la etapele zonale. Aceştia au fost însoţiţi de cadrele didactice abilitate să predea disciplina Religie în aceste şcoli.

Înaintea repartizării  concurenţilor în sălile de clasă, în Aula Magna a Facultăţii de Teologie ,, Ilarion V. Felea “ din Arad, elevii şi profesorii însoţitori au întâmpinat pe  Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, invitat să binecuvinteze această competiţie. Chiriarhul le-a vorbit participanţilor despre importanţa orei de Religie în cadrul programului educaţional efectuat în spaţiul şcolii, despre legătura firească ce se crează între Biserică şi Şcoală, atunci când ambele au ca scop educarea completă a copilului. Prezenţa numeroasă la această olimpiadă şcolară exprimă deopotrivă interesul copiilor pentru cunoaşterea şi trăirea valorilor religioase, dar şi seriozitatea abordării educaţiei creştin- ortodoxe a acestora de către profesorii de Religie şi preoţii din parohii. Pentru ca învăţăturile şi deprinderile din sfera religioasă primite să capete o finalitate concretă, Înaltpreasfinţia Sa a făcut recurs şi la Evanghelia din Duminica a-II-a a Sfântului şi Marelui Post al Paştilor, care cuprinde vindecarea slăbănogului din Capernaum şi datoria îngrijirii semenilor noştri aflaţi în suferinţe şi nevoi, cu predilecţie acum, în  anul închinat Tainei Sfântului Maslu şi îngrijirii bolnavilor. De asemenea, a transmis preoţilor profesori, cadrelor didactice şi nu în ultimul rând elevilor participanţi binecuvântarea Patriarhului României, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.

Părintele diacon, prof Florin Sirca, inspector de Religie în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Arad a mulţumit Chiriarhului pentru îndemnurile părinteşti şi pentru participare.

Etapa judeţeană a Olimpiadei de Religie s-a încheiat cu următoarele premii:

Clasa a V-a: premiul I: Nan Maria Antonia, Şc. Gen. nr. 5 Arad, media, 9,60; premiul II: Giurgea Mara, Colegiul Naţional ,,Moise Nicoară”, Arad, media 9, 55; premiul III: Popoviciu Radu Mihai, Grup Şcolar ,,Moga Voievod”, Hălmagiu, media 9,50. Clasa a VI-a: premiul I: Mândra Alexandra, Şc. Gen. ,, Aurel Vlaicu”, Arad, media 9,80; premiul II: Dumitran Denisa Georgiana, Şc. Gen. ,, Aurel Vlaicu”, Arad, media 9,20; premiul III: Majdan Gabriel, Grup Şcolar ,,J. G. Tajovski”, Nădlac, media 8,80. Clasa a VII-a: premiul I: Suciu Flavia, Grup Şcolar Pâncota, media 9,05; premiul II:Buta Bianca, Grup Şcolar Săvârşin, media 8,80; premiul III: Barbă Sergiu, Grup Şcolar Săvârşin, media 8,40.Clasa a VIII-a: premiul I: Tulcan Alexandra, Colegiul naţional ,, Moise Nicoară”, Arad, media 9,50; premiul II: Dragoş Simina, Liceul Pedagogic ,, Dimitrie Ţichindeal, Arad, media 9,30; premiul III: Filipaş Teodora- Nicoleta, Liceul Pedagogic ,, Dimitrie Ţichindeal, Arad, media 9,00. Clasa a IX-a: premiul I: Simina Lavinia, Grup Şcolar Sebiş, media 9, 70; premiul II: Ştefan Nadia-Parmena, Liceul Pedagogic ,, Dimitrie Ţichindeal, Arad, media 9, 40; premiul III: Brie Nicoleta – Elvira, Liceul Pedagogic ,, Dimitrie Ţichindeal, Arad, media 9,20: Clasa a X-a: Benea Cristina, Ineu, media 9,85; premiul II: Lupei Ornela, Grup Şcolar Industrial „Ioan Buteanu“ Gurahonţ, media 9,20; premiul III: Doţa Iustinian, Grup Şcolar Industrial „Ioan Buteanu“ Gurahonţ, media 8,80. Clasa a XI-a: premiul I: Marin Lavinia- Bianca, Colegiul Economic Arad, media 9,85; premiul II: Cruceanu Andreea, Colegiul Economic Arad, media 8,50; premiul III: Răşinar Cristina, Colegiul ,,Vasile Goldiş“ Arad, media 8,00. Clasa a XII-a: Vaţi Bianca, Liceul Pedagogic ,, Dimitrie Ţichindeal, Arad, media 9,70; premiul II: Achim Lavinia, Liceul ,,Adam Muller Gutenbrunn” Arad, media 9,30; premiul III: Florea Marcela- Florina, Grup Şcolar ,,Gheorghe Lazăr” Pecica, media 8,40.

Faza naţională a Olimpiadei de Religie va avea loc la Oradea, în perioada şcolară „Săptămâna altfel”, 2-6 aprilie 2012.