COMUNICAT: Moaştele Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena de la Catedrala Patriarhală vor fi aduse spre închinare în Arhiepiscopia Aradului

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul României, în perioada 09-11 decembrie, racla cu părticele din moaștele Sfinților Împărați Constantin și Elena, de la Catedrala Patriarhală din București, va fi adusă în Arhiepiscopia Aradului.

Delegația care va însoți racla cu Sfintele Moaște va fi condusă de către Preasfințitul Părinte Varsanufie Prahoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.

Manifestările prilejuite de prezența Sfintelor Moaște ale Sfinților Împărați Constantin și Elena în Arhiepiscopia Aradului se vor desfășura după următorul program:

LUNI  09   DECEMBRIE  2013

18:30    –  Întâmpinarea  moaştelor  Sf. Împăraţi  Constantin  şi  Elena la intrare  în  judeţul  Arad.

18:50    –  Întâmpinarea  moaştelor  Sf. Împăraţi  Constantin  şi  Elena la intrare  în  Municipiul Arad.

19:00    –  La  ceas  de seară,  racla  cu  Moaştele  Sfinţilor  Împăraţi Constantin  şi  Elena va  fi  întâmpinată  la  Mănăstirea  Hodoş – Bodrog  de  Înaltpreasfinţitul   Dr.  Timotei  Seviciu  –  Arhiepiscopul   Aradului, de Stareţul  şi soborul   Mănăstirii,  membrii Permanenţei Consiliului Eparhial (ectenii, rugăciuni, cuvântări  ÎPS  Timotei, cuvântări stareţ).

19:40   – Deplasarea  delegaţiei  cu  sfintele  moaşte  spre  Catedrala  ,,Sfânta  Treime”  din  Arad, însoţită  de  echipaj de poliţie, sobor  de preoţi, slujire în Catedrala Sfânta  Treime. Racla cu Moaștele Sfinților Împărați Constantin și Elena va rămâne spre închinare în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime’’ din Arad până în dimineaţa zilei de miercuri.

 

 

După sosirea la Catedrala Arhiepiscopală din Arad se va oficia:

–  Acatistul    Sfinţilor  Împăraţi Constantin  şi  Elena

22:00    –  Utrenia

 

MARŢI  10   DECEMBRIE  2013

07:00    –    Acatistul   Sfinţilor  Împăraţi Constantin  şi  Elena

08:00    –    Ceasurile   III  şi  VI

09:00    –    Sfânta  Liturghie

12:15   –     Închinare  la  Sfintele  Moaşte (se  acompaniază  de Coruri)

17:00    –     Slujba  Vecerniei  cu  Litie

19.00   –      Coruri  recital  (Colinde  susţinute de elevii de la Seminar  şi  studenţii de la Facultatea  de Teologie)

22:00      –   Utrenia

 

MIERCURI   11   DECEMBRIE  2013

 

07:00    –    Acatistul   Sfinţilor  Împăraţi Constantin  şi  Elena

08:00    –     Sfânta  Liturghie

10:30    –     Plecare  la  Sfânta  Mănăstire  Arad – Gai

 

Arădenii şi credincioşii din întreg cuprinsul Arhiepiscopiei Aradului sunt aşteptaţi să vină în număr mare la Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad spre a se ruga şi închina la moaştele Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, pentru a primi binecuvântare şi ajutor de la Mântuitorul Iisus Hristos, mai ales că anul 2013 a fost declarat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române ca An Omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena.