Duminica dupa Botezul Domnului

În Duminica după Botezul Domnului, Înaltpreasfinţia Sa Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului a slujit la paraclisul spitalului Municipal din Arad. Prezenţa Înalpreasfinţiei sale a prilejuit un moment de bucurie şi în acelaşi timp, de mângâiere, atât pentru bolnavii din acest spital, cât şi pentru credincioşii care frecventează capela spitalului Municipal.

În cuvântul de învăţătură cu titlul ,,Lumina lui Hristos”, ierarhul a tălmăcit pericopele Duminicii după Botezul Domnului, subliniind însemnătatea sărbătorii ca fiind a luminilor în adâncul ei simbolic şi în sensul cunoaşterii învăţăturii despre lucrarea harului dumnezeiesc în Sfintele Taine ale Bisericii, care întăresc pe credincioşi în împlinirea binelui şi mai ales în legătura Anului Omagial euharistic, insistând asupra Sfintelor Taine ale Spovedaniei şi Împărtăşaniei.