Întrunire de pregătire a Săptămânii de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor

În perioada 18-25 ianuarie, în întreaga ţară se desfăşoară Săptămâna de rugăciune pentru unitatea creştinilor, acţiune organizată de către Ascociaţia Ecumenică a Bisericilor din România, AIDRom, din care face parte şi Biserica Ortodoxă Română. Versetul ales pentru anul 2014 pentru a se constitui o temă de reflexie a acestei acţiuni este: ,,Oare s-a împărţit Hristos” (1 Cor. 1, 13).

Ca în fiecare an, preoţii din Arhiepiscopia Aradului promovează această acţiune în parohiile lor, în special în mediul urban, organizând Săptămâna de rugăciune, împreună cu alte confesiuni, îndeosebi cu cele istorice, în conformitate cu îndrumările Sfântului Sinod al BOR privind relaţiile cu celelalte culte.

La sediul Protopopiatului Ortodox Arad, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei şi prin purtarea de grijă a părintelui prot. Flavius Petcuţ, a avut loc, joi, 16 ianuarie a.c., o întâlnire de lucru între reprezentanţii cultelor istorice din municipiul Arad, în vederea stabilirii calendarului desfăşurării Săptămânii de rugăciune. La întrunire, delegat al Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei a fost Protos. Dr. Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei, care  a transmis cuvântul de salut al Chiriarhului. Necesitatea acestor întruniri reiese şi din mesajul de binecuvântare transmis de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel: ,,Deoarece în decursul timpului, din nefericire, creştinii s-au separat şi împărţit în diferite confesiuni sau ramuri antagoniste, astăzi, când fenomenul secularizării şi al relativizării valorilor creştine atinge proporţii alarmante, lucrarea pentru refacerea unităţii creştinilor trebuie intensificată prin dialog şi cooperare misionară”.

Au fost prezenţi şi ceilalţi reprezentanţi ai Parohiilor: Ortodoxă-Română Arad-Centru; Ortodoxă Sârbă Arad-Centru; Romano-Catolică; Greco-Catolică; Evanghelică-Luterană; Reformată şi ai Comunităţilor Evreilor din Arad. În cadrul întâlnirii s-a prelucrat materialul din broşura transmisă de către AIDRom, conţinând mesajele conducătorilor de Biserici şi citirile biblice pentru fiecare zi şi s-a stabilit graficul desfăşurării acţiunii la fiecare locaş de cult din municipiul Arad, după cum urmează: Duminică, 19 ianuarie, orele 17:00 – Catedrala Ortodoxă Veche –Arad Centru; Luni, 20 ianuarie, orele 11:30 – Biserica Ortodoxă Sârbă – Arad-Centru; Marţi, 21 ianuarie, orele 18:00 – Biserica Greco-Catolică (str. Vicenţiu Babeş); Miercuri, 22 ianuarie, orele 17:30 – Biserica Romano-Catolică – centru; Joi, 23 ianuarie, orele 17:00 – Biserica Reformată (str. Mihai Eminescu) şi Vineri, 24 ianuarie,  orele 17:00 – Biserica Evanghelică (Biserica Roşie – centru).