Duminica Sfintei Cruci la Mănăstirea arădeană din cartierul Gai

În a treia duminică din Postul Paștelui, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a oficiat Sfânta Liturghie în Biserica ,,Acoperământul, veşmântul şi brâul Maicii Domnului” a Mănăstirii Arad – Gai, lăcaş situat la marginea municipiului Arad.

Cu acest prilej, Chiriarhul arădean, în cuvântul de învăţătură sub titlul ,,Scara crucii Mântuitorului”, potrivit pericopelor de la Evrei 4 şi Marcu 8, arată că fiecare treaptă a scării e o virtute ce leagă pământul cu cerul iar între ei pe cei ce urcă. Domnul Însuşi, numindu-Se Cale, Adevăr, Viaţă, Înviere, înseamnă că şi crucea Lui le cuprinde pe toate acestea spre înălţarea celor ce Îl urmează, a amintit Chiriarhul.

Obştea Sfintei Mănăstiri Arad – Gai este condusă de stavrofora Magdalena Borteş, duhovnic fiind protosinghelul Cleopa Jurj.

Ultima actualizare (Luni, 24 Martie 2014 16:15)