Tinerii de azi si preocuparile lor crestine

Duminică, 15 iunie, în Duminica Tuturor Sfinților, a avut loc la Parohia Scânteia, consfătuirea lunară a preoților din Cercul Pastoral-Misionar III – Sântana, din cuprinsul Arhiepiscopiei Aradului.

Conferința a început la biserică prin citirea referatului „Tinerii de azi și preocupările lor creștine”, susținut de P.C. pr. prof. Mircea Hurdea, parohul Bisericii iar discuțiile pe marginea referatului, au avut loc în minunatul peisaj din jurul bisericii. Cei 8 preoții prezenți la consfătuire au inițiat discuții pe baza unor pe răspunsuri oferite de tinerii liceeni la întrebările pe care părintele profesor le-a adresat în cadrul orelor de religie. S-a constatat nevoia de implicare a Bisericii în cât mai multe activități sociale destinate celor mai tineri credincioși.

Întâlnirea a avut un scop practic și a îmbogățit cunoștiințele preoților pentru dobândirea mântuirii lor și a credincioșilor pe care îi păstoresc.

Ultima actualizare (Luni, 16 Iunie 2014 13:03)