Un nou număr al revistei ,,Biserica şi Şcoala”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a apărut publicaţia religioasă ,,Biserica şi Şcoala”, Anul XCIV (94),  nr. 5/mai 2014.

Din cuprinsul revistei amintim următoarele articole: ,,Sfânta Euharistie. Valenţe biblice”, Pr. Adrian Murg; ,,Repere muzicale bizantine în epoca lui Constantin Brâncoveanu”, Arhid. Tiberiu Ardelean; ,,Constantin Brâncoveanu – voievod, martir şi om de cultură. Mărturii”, diac. Florin Sirca; Roadele Sfintei Împărtăşanii în viaţa creştinului”, Pr. Daniel-Mirel Dumitru; ,,Taina Spovedaniei ca mijloc de vindecare spirituală şi apropiere de Dumnezeu într-o lume secularizată”, Pr. Ciprian-Petru Sălăvăstru; ,,Euharistia ca Jertfă şi ca Taină”, elev seminarist Alin Ciotea, ş.a.

Revista cuprinde şi nenumărate aspecte din actualitatea eparhială cu cele mai importante evenimente cultural-religioase din luna Mai: Slujiri chiriarhale şi vizite pastorale; Activităţi educaţionale; Cercuri pastoral-misionare; Simpozioane şi conferinţe duhovniceşti; etc., precum şi itinerarul chiriarhal al Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop dr. Timotei Seviciu.

Revista are 8 pagini şi poate fi cumpărată de la pangarul Catedralei Arhiepiscopale, de la Magazinul Diecezana, precum şi de la celelalte biserici şi mănăstiri din cuprinsul Eparhiei arădene.

Ultima actualizare (Luni, 16 Iunie 2014 13:17)