Cerc misionar în parohia Bonţeşti

Preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar  Nr.3 Gurahonţ, coordonat de către preotul Moţ Crăciun-Dorel, s-au întrunit,  în după-amiaza zilei de 24 august, la Biserica ortodoxă cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din parohia  Bonţeşti, protopopiatul Sebiş.

În cadrul acestei întâlniri a luat parte şi Preonoratul Părinte Protopop Botea Alexandru, protopopiatul Sebiş.Preoţii participanţi au săvârşit Sfânta Taină a Maslului la care au luat parte, credincioşii din parohia Bonţeşti şi parohiile învecinate.

Având în vedere că Sfântul Sinod a proclamat anul acesta ca „An omagial euharistic” şi “Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni“, preotul Luşcă Ciprian de la parohia Zimbru, a susţinut temele: 1.Împărtăşirea euharistică ca pregustare a prânzului şi bucuriei duhovniceşti din împărăţia lui Dumnezeu; 2.Mijloace de luptă împotriva patimilor.3.Practici şi inovaţii nepermise în Sf Slujbe.

După susţinerea temelor au urmat discuţii şi au fost aduse completări de către ceilalţi preoţi.La cercul pastoral au luat parte şi cântăreţii bisericeşti din parohiile învecinate.

 

În finalul întâlnirii, preotul paroh Dârbaş Andrei  a mulţumit  Preaonoratului Părinte Protopop Botea Alexandru pentru participare şi celorlalţi preoţi şi credincioşi.Ziua s-a încheiat cu o agapă fraţească.

Ultima actualizare (Luni, 25 August 2014 13:21)