Hram la Mănăstirea Arad-Gai

Mănăstirea Arad Gai se află în sărbătoare în fiecare an la 1 septembrie – începutul anului bisericesc, cinstind unul dintre hramurile străvechii aşezări monahale – ,,Sfântul Simeon Stâlpnicul”. Înaltpreasfinţitul Timotei, Arhiepiscopul Aradului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi a săvârşit Sfânta Liturghie în prezenţa unui însemnat număr de credincioşi.

În cuvântul de învăţătură cu titlul ,,Împletirea sărbătorilor de hramuri”, IPS Timotei a subliniat privilegiul pe care Mănăstirea Arad-Gai il are, de a prăznui în două zile, sfârşitul şi începutul anului bisericesc. Aşezarea în raclă a cinstitului brâu al Maicii Domnului, adică 31 august, este hramul bisericii noi mănăstireşti, iar Sf. Simeon Stâlpnicul, 1 septembrie, al celei vechi, fiecare având semnificaţie proprie pentru viaţa bisericească, şi anume, încingerea obştii creştine cu brâul binecuvântărilor Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, aşa ca până acum şi pe mai departe, pentru calea vieţii duhovniceşti ce o are de urmat sub călăuzirea indicatorului de urcuş spre cele creştineşti al sfântului prăznuit, a spus chiriarhul.

La finalul slujbei, maica stareţă, stavrofora Magdalena Borteş, a mulţumit ierarhului, părinţilor slujitori şi credincioşilor pentru prezenţă şi pentru împreuna-rugăciune.

Mănăstirea „Sfântul Simeon Stâlpnicul“ sau Mănăstirea Gai a fost ridicată între anii 1760-1762 de către episcopul Sinesie Jivanovici (1751-1768) pentru veşnica sa pomenire şi pentru a fi folosită de urmaşii săi în scaunul episcopal al Aradului. Sfântul Simeon Stâlpnicul este patronul spiritual al mănăstirii. Istoria sfintelor lăcaşuri amintite se leagă şi de etapele înălţării acestora peste vitregiile vremii, care însă au dovedit tăria unităţii ortodoxiei.

Biserica nouă poartă hramurile: „Veşmântul Maicii Domnului“, „Brâul Maicii Domnului“ şi „Acoperământul Maicii Domnului“, ce se sărbătoresc la 2 iulie, 31 august şi 1 octombrie. Decizia stabilirii hramurilor a aparţinut Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, care vizitează des această vatră monahală, odinioară reşedinţă de vară a ierarhilor străvechii eparhii arădene.

Ultima actualizare (Marţi, 02 Septembrie 2014 09:32)