Cerc pastoral-misionar la Ghioroc

Duminică 26 octombrie 2014 la praznicul Sfântului Mare Mucenic Dimitrie,   credincioșii parohiei Ghioroc s-au îmbrăcat în haină de sărbătoare și au participat  la Sfânta Liturghie oficiată de un sobor ales de preoți.  S-au înălțat rugăciuni de mulțumire către Bunul Dumnezeu pentru toate binefacerile care s-au revărsat asupra întregii comunități creștin-ortodoxe din Ghioroc, dar în același timp și rugăciuni către Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, pentru ca să le fie ocrotitor și mijlocitor și pe mai departe. După încheierea Sfintei Liturghii s-a oficiat Taina Sfântului Maslu, unde au participat preoții din cadrul Cercul pastoral-misionar Șiria: Dărău Petru de la parohia Pâncota, Mercea Nelu de la parohia Măderat, Radeș Mihai de la parohia Mîsca, Petrișor Gheorghe de parohia Galșa, Botezatu Iulian și Pavel Savu de la parohia Șiria,  Jula Petru de la parohia Cuvin, Ciorogariu Mircea de la parohia Ghioroc,  Florea Ioan de la parohia Miniș, preotul pensionar Poneavă Teodor și protos. Emanuel de la Mănăstirea Feredeu

La final preotul Ciorogariu Mircea, parohul Bisericii din Ghioroc a dat citire referatului cu tema ”Importanța martiriului Sfântului Constantin Brâncoveanu pentru credința și neamul românesc”. Referentul a subliniat câteva idei centrale legate de personalitatea Sfântului Constantin Brâncoveanu în acel context european dar i-a invitat pe toți cei prezenți să reflecte asupra unui aspect foarte interesat cu privire la martiriul Sfântului Constantin Brâncoveanu, care după opinia sa este inegalabil, întrucât aproape toți martiri și-au jertfit propria viață pentru credința în Hristos, iar Sfântul Constantin Brâncoveanu a fost nevoit să asiste la niște imagini infiorătoare la decapitarea propriilor fii. Preotul Ciorogariu Mircea a evidețiuat cuvântul de întărire rostit de Constantin Brâncoveanu către fiul său cel mic Matei, care avea doar 12 ani și care s-a speriat de cele întâmplate. ”Din neamul nostru n-a mai fost nimeni care să-și piardă credința. Mai bine mori de-o mie de ori, decât să-ți renegi credința strămoșească pentru a trăi câțva ani în plus pe pământ”. Credința Sfântului Constantin Brâncoveanu este o pildă vie pentru întreg neamul românesc. Ziua s-a încheiat cu o agapă creștină.