Conferinţă preoţească în Protopopiatul Lipova

Vineri,  03.10.2014, a avut loc Conferinţa semestrială de toamnă a preoţilor din Protopopiatul Lipova. Întâlnirea a debutat cu oficierea slujbei de Te-Deum în Biserica parohială ,,Adormirea Maicii Domnului” din Lipova, oficiată de un sobor de preoţi.

Lucrările Conferinţei semestriale de toamnă s-au  desfăşurat în Sala de şedinţe a Protopopiatului, unde Părintele Protopop Ioan Jidoi, noul Protopop al Lipovei, i-a întâmpinat pe delegaţii Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului: Protos. dr. Iustin Popovici, Consilier Cultural al Arhiepiscopiei şi Preacucernicul Părinte Octavian-Mihai Blaj, Consilier Economic.

În cuvântul de deschidere Prea Onoratul Părinte Protopop a mulţumit pentru încrederea şi cinstea acordată din partea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei. Apoi a rugat pe Înaltpreacuviosul Părinte consilier Iustin Popovici să preia lucrările Conferinţei şi să transmită Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei supunerea fiască şi ascultarea tuturor preoţilor din Protopopiat.

Înaltpreacuviosul Părinte consilier Iustin Popovici a transmis preoţilor arhiereştile binecuvântări ale Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului.

Lucrările Conferinţei cu tema ,,Anul Comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni” au fost susţinute, la propunerea Comisiei de lecturare, de către preoţii: Pr. Mihai Radeş –Parohia Mâsca –referent şi Pr. Laurenţiu Suba –Parohia Căprioara ,  Pr. Sorin Ciurlea –Parohia Conop , Pr. Raul Moţ –Parohia Baia, Pr. Cosmin Sucigan –Parohia Căpruţa ca şi coreferenţi.

 

La final delegaţii Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, au apreciat lucrările susţinute drept foarte bune, felicitându-i pentru munca depusă.

Ultima actualizare (Luni, 03 Noiembrie 2014 17:35)