Cerc pastoral-misionar în parohia Pilu

Parohia Pilu din protopopiatul Arad a găzduit duminică 09.11.2014 întrunirea preoților din cercul pastoral-misionar Chișineu-Criș condus de preot Daniel-Mirel Dumitru.

Întrunirea a debutat la ora 1700 prin oficierea Tainei Sfântului Maslu, săvârsită de 10 preoți.

Cuvântul de învățătură a fost rostit de către părintele Daniel-Mirel Dumitru din parohia Chișineu-Criș I, fiind temeluit pe Evanghelia zilei, Învierea fiicei lui Iair, vorbind despre puterea de vindecare izvorâtă din Hristos Dumnezeu, care a tămăduit-o pe femeia cu scurgere de sânge și a înviat-o pe fiica lui Iair. Aceeași putere dumnezeiască, a arătat părintele, o invocăm și în Taina Sfântului Maslu, în care cerem vindecarea noastră sufletească și trupească.

Referatul a fost susținut de preotul paroh Traian Moțiu, cu tema ”Constantin Brâncoveanu – ctitor de artă și cultură veche românească; preocupări în domeniul asistenței sociale”

Seara duhovnicească s-a încheiat cu o agapă frățească.

Ultima actualizare (Sâmbătă, 15 Noiembrie 2014 22:07)