Un nou număr al revistei ,,Biserica şi Şcoala”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a apărut publicaţia religioasă „Biserica şi Şcoala“, anul XCIV (94),  nr. 10/octombrie 2014, care cuprinde 8 pagini. Din paginile revistei precizăm următoarele titluri: ,,Sfânta Euharistie – reconsiderarea importanţei ei în viaţa duhovnicească”, pr. Sorin-Ioan Ilota; ,,Răspunsuri la întrebările unui tânăr despre Biserică şi duhovnic”, Pr. Dr. Ştefan Negreanu; ,,20 de ani de la înfiinţarea Seminarului Teologic Ortodox din Arad”, pr.prof. Pompiliu Gavra; ,,Condiţiile principale pentru primirea Sfintei Împărtăşanii”, pr. Florin Borca; ,,Doctrina euharistică a Sfântului Chiril al Ierusalimului”, student Gaşpar Florin; ,,Ortodoxia Ardeleană – Leagănul mărturisirii şi unităţii românilor transilvăneni”, dl. Ciprian Tripa; Lansarea proiectului ,,Alege Şcoala” în Arhiepiscopia Aradului.

Pe ultimele pagini ale revistei, la rubrica „Actualitatea eparhială”, sunt menţionate evenimente mai importante din viaţa bisericească arădeană, precum şi itinerarul pastoral al Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului.

Revista poate fi cumpărată de la pangarul Catedralei arhiepiscopale şi de la celelalte biserici şi mănăstiri din eparhie.

Ultima actualizare (Joi, 13 Noiembrie 2014 18:21)