Cerc pastoral-misionar în Parohia Târnova

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, preoţii din Cercul pastoral-misionar Târnova, coordonaţi de părintele Teodor Păiuşan, s-au întâlnit duminică, 09 noiembrie 2014, în Parohia Târnova din Protopopiatul Ineu. Începând cu ora 15.00, în Biserica cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh”, în prezenţa a numeroşi credincioşi. Soborul de 12 preoţi slujitori, sub protia Părintelui Iustin Popovici, consilierul cultural al Arhiepiscopiei Aradului şi delegatul Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei Seviciu, alături de părintele Adrian Zaha, protopopul Ineului şi preot paroh Teodor Păiuşan, au săvârşit Taina Sfântului Maslu.

Cuvântul de învăţătură a aparţinut părintelui consilier care a vorbit celor prezenţi despre efectele tămăduitoare ale Tainei Sfântului Maslu şi a prezentat câteva minuni de tămăduire săvârşite de Sfântul Ierarh Nectarie Taumaturgul de la Eghina, pomenit în această zi. Părintele paroh a mulţumit părintelui Iustin Popovici şi tuturor preoţilor şi credincioşilor pentru participare.

Cercul pastoral-misionar Târnova este format din preoţii slujitori în parohiile Târnova, Chier, Agrişu Mare, Arăneag, Drauţ, Dud, Tauţ, Iercoşeni, Nadăş, Şilindia, Minişel, Camna.

Biserica Parohiei Târnova cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh” datează din anul 1869, şi este păstorită cu multă vrednicie de părintele Teodor Păiuşan, din anul 1979.

 

În cadrul agapei oferite de preotul paroh şi credincioşii parohiei, au fost dezbătute mai multe probleme organizatorice, privind o mai intensă desfăşurare a următoarelor cercuri misionare.

Ultima actualizare (Sâmbătă, 15 Noiembrie 2014 22:06)