Cercul pastoral-misionar INEU- Parohia Bocsig

Duminică, 9 noiembrie 2014, în Protopopiatul Ineu, la Parohia Ortodoxă Bocsig, a avut loc întrunirea preoților din Cercul pastoral-misionar INEU, convocați fiind de către responsabilul acestuia, pr. Călin Negruț, paroh la Parohia Gurba și secretar al Protopopiatului Ineu.

La această întâlnire au luat parte: pr Alexandru Pop – Berechiu , pr. Gheorghe Mance – Iermata, pr. Turean Dan și pr. Cristian Flavius Ardelean – Ineu, pr. Pavel Roşu – Mânerău, pr. Augustin Dănuţ Braiţ – Mocrea, pr. Iuliu Tiberiu Suciu- Moroda și pr. Sălăvăstru Ciprian – Moțiori.

Tema propusă întâlnirii – „TAINA SFINTEI ÎMPĂRTĂȘANII CA MIJLOC DE VINDECARE ÎNTR-O LUME SECULARIZATĂ” a fost susținută de pr. Oneț Bogdan, preot paroh al Parohiei Ortodoxe din Bocsig.

Întâlnirea a fost precedată de săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, începând cu orele 16:00, la care au participat un număr foarte mare de credincioși.

Cu această ocazie s-au dezbătut probleme culturale, misionare, sociale şi probleme de actualitate, diverse probleme cu caracter administrativ-gospodăresc din fiecare parohie, cum ar fi: pastorația preotului în rândul credincioșilor și necesitatea respectării rânduielilor liturgice referitoare la oficierea Sfintei Taine a Spovedaniei și a Sfintei Împărtășanii.

Acest eveniment de bucurie duhovnicească se încadrează în activitatea misionară a Cercului preoţesc INEU I, dar şi în seria de manifestări dedicate Anului omagial euharistic (al Sfintei Spovedanii şi al Sfintei Împărtăşanii) în Patriarhia Română.

 

Ultima actualizare (Sâmbătă, 15 Noiembrie 2014 22:39)