CONCERT DE COLINDE LA CHISINEU-CRIS

Luni, 21 decembrie, incepand cu orele 18.00, in biserica parohiei Chisineu-Cris I, a avut loc cea de-a doua editie a Concertului de Colinde ,,Rasaritul cel de Sus”.
Concertul s-a dovedit a fi unul de exceptie si in premiera pentru orasul Chisineu-Cris, intrucat a fost sustinut de Corala preotilor Arhiepiscopiei Aradului, dirijata de parintele arhidiacon profesor drd. Tiberiu Ardelean.
Evenimentul s-a desfasurat cu binecuvantarea Inaltpreasfintitului Parinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, la invitatia parintelui Daniel-Mirel Dumitru, de la parohia Chisineu-Cris I.
Programul de colinde a fost prezentat de PC Parinte Teodor Faur de la parohia Aradul-Nou. In cuvinte calde si alese, parintele a evidentiat rolul colindelor in exprimarea bucuriei prilejuite de Nasterea Mantuitorului Iisus Hristos si a subliniat importanta momentului trait de toti cei prezenti, ca pregustare a bucuriei din seara si mai ales din ziua Praznicului Imparatesc al Nasterii Domnului.
Buchetul de 12 colinde interpretate de Corala Preotilor Arhiepiscopiei Aradului a prilejuit numeroasei asistente emotii si trairi sufletesti inalte, care vor ramane multa vreme intiparite pe coarda sufletelor tuturor celor de fata.
In incheierea concertului, parintele paroh Daniel Dumitru, a dat glas sentimentelor de bucurie si recunostinta ale tuturor credinciosilor prezenti, exprimand bucuria negraita resimtita de intreaga audienta si multumind totodata membrilor Coralei pentru efortul depus, impreuna cu bunele doriri de sanatate si fericire cu ocazia apropiatei sarbatori a Nasterii Domnului, dar si a Anului Nou.

A transmis preot Daniel Dumitru

image

image