Casa parohiei Arad Micalaca Veche II a fost sfinţită

​În seara zilei de 6 iulie 2016 Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei a săvârşit slujba de sfinţire a Oficiului parohial al parohiei arădene Micalaca Veche II, care va fi folosit în perioada imediat următoare găzduirii pictorilor care îmbracă în preafrumoasă haină biserica parohiei cu hramul „Naşterea Domnului”. În cuvântul adresat preoţilor parohiei şi membrilor din Consiliul şi Comitetul parohial Chiriarhul a subliniat importanţa unui asemenea edificiu pentru viaţa bisericească, culturală şi filantropică a obştii. Totodată Înaltpreasfinţia Sa a adus cuvinte de apreciere tuturor celor care au contribuit la finalizarea lucrărilor.

A fost înlocuit, prin donaţie, acoperişul clădirii, s-a efectuat lucrare de termoizolare exterioară, reparaţii capitale interioare, la instalaţia electrică şi termică, dotări cu mobilier pentru camere. Întreaga lucrare a fost realizată prin jertfa bunilor credincioşi din parohie, sub coordonarea şi prin implicarea preotului paroh. Acesta a mulţumit Înaltpreasfinţitului Timotei, în numele clerului şi credincioşilor prezenţi, pentru binecuvântarea adusă casei parohiei ce acum îşi găseşte utilitate spre desăvârşirea strădaniilor la biserica parohială, iar în viitor având să slujească semenii aflaţi în dificultate.
image

image

image