Sfintire de troiță în Parohia Mândruloc

După amiaza zilei de 23 iulie a fost marcată în cadrul Parohiei Ortodoxe Mândruloc de un frumos eveniment religios prelejuit de sfinţirea unei troiţe din lemn, donată de familia credincioşilor Dan şi Corina Istrate. Confecţionată din lemn de stejar în stil maramureşan, troiţa a fost sfinţită de un sobor alcătuit din 5 preoţi și in prezenţa unui număr mare de credincioşi din parohie şi din alte localităţi.

Dupa slujba de sfinţire rânduită, preotul paroh Flavius Ardelean a rostit un cuvânt de învăţătura în cadrul căreia, pe de o parte a subliniat însemnătatea şi semnificaţia troiţei in spiritualitatea creştin ortodoxă si in istoria poporului român, iar pe de altă parte a felicitat pe ctitori, mulţumindu-le pentru darul minunat oferit comunităţii parohiale si locale.
Manifestarea s-a încheiat cu un cuvânt de mulţumire rostit de doamna Corina Istrate adresat participanţilor şi cu o agapă frăţească oferită de familia ctitorilor troiţei.
Andrei Heteș

image