ADMITERE LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX ARAD

Miercuri, 24 mai 2017, la Seminarul Teologic Ortodox din Arad s-a desfășurat examenul de admitere în clasa a IX-a, pentru anul școlar 2017-2018.
Ziua a început la Capela Seminarului la ora 7:30 cu Slujba de dimineaţă oficiată de duhovnicul seminarului, Pr. Prof. Codin Şimonca-Opriţa în prezenţa elevilor seminarului teologic arădean, dar şi a celor 23 de candidaţi. Începând cu ora 8:00 s-a desfăşurat vizita medicală, urmată de susţinerea probelor orale (dicţie, ritm şi muzică) iar de la ora 11:00 proba scrisă, care a cuprins conținuturi studiate la disciplina Religie în clasele a VII-a și a VIII-a.
Candidații urmează a susține testările evaluării naționale (la Limba și literatura română și Matematică) în luna iunie, apoi se va calcula media finală de admitere.

Tărşan Ciprian-Mircea
Secretarul Seminarului Teologic Ortodox Arad

image