Concurs și simpozion internațional TRADIȚIE și MĂRTURISIRE prin CULOARE și TRĂIRE

Luni, 22 mai 2017, la Seminarul Teologic Ortodox din Arad, s-a desfășurat a IX-a ediție a Concursul și simpozionului internațional de creație literară, creație plastică și artă fotografică Tradiție și mărturisire prin culoare și trăire, întrucât Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a proclamat anul 2017 ca Anul omagial al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română.
Slujba de Te-Deum a fost oficiată în prezența Înalt Preasfințitului Părinte Arhiepiscop dr. Timotei Seviciu, arhiepiscop al Aradului, de Înalt Preacuviosul Părinte dr. Iustin Popovici, diac. prof. Călin Teuca, pr. prof. Pompiliu Gavra, pr. prof. Codin Șimonca-Oprița şi arhid. asist.univ. drd.Tiberiu Ardelean.
Manifestările în plen ale simpozionului au debutat cu mărturiile d-lui avocat Ciobâncan Vasile, d-lui prof. Cioroboiu Radu și d-lui medic Vasile Aciocârlănoaie, foști deținuți politici din cadrul din cadrul Asociației Foștilor Deținuți Politic din România, filiala Arad, moderați de d-na prof.dr. Diana Șimonca-Oprița. În același timp, s-a desfășurat un atelier de pictură pe sticlă, coordonat de d-nele prof. Mirela Bugariu și Beatrice Nicolau, la care au participat 12 elevi de la Șc.Gimn.Vladimirescu, Șc.Gimn. Dr Ioan Danicico Semlac, Șc.Gimn. Caius Iacob Arad, Colegiul de Arte Sabin Drăgoi Arad, Colegiul Naț. Preparandia Dimitrie Țichindeal Arad și Colegiul Naț.Vasile Goldiș Arad.
Dezbaterea în plen a lucrărilor s-a desfășurat în prezenţa invitaţilor: d-na prof.dr. Anca Stoenescu, inspector școlar general adjunct la ISJ Arad, arhid.prof.Florin Sirca, inspector școlar pentru Management instituțional și Religie, pr.prof.univ.dr.Cristinel Ioja, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din cadrul Universităţii Aurel Vlaicu din Arad, d-na prof. Eugenia Groșan, director al Colegiului Național Elena Ghiba Birta Arad, prof. Viorel Binchiciu, pr. Mircea Bupte de la Parohia Ortodoxă Micălaca Veche II Arad și părintele protodiacon Iov Orădan. Astfel, d-na prof. dr. Diana Șimonca-Oprița și pr. prof. Codin Șimonca-Oprița și-au prezentat lucrările: Textul-palimpsest și neliniștile creatoare. Jurnalul Fericirii de Nicolae Steinhardt; Acatistul Maicii Domnului în viziunea iconografică a pictorilor de la Mănăstirea Humorului.
Susținerea lucrărilor a fost urmată de premierea elevilor participanți la cele 3 secțiuni ale concursului. Cele 40 de premii au fost oferite de ÎPS Părinte Arhiepiscop dr. Timotei Seviciu de la Arhiepiscopia Aradului și de Preaonoratul Părinte Protopop Flavius Petcuț de la Protopopiatul Ortodox Român Arad.
Evenimentul a reunit peste 500 de participanți din Cehia și din 35 de județe ale țării, care și-au manifestat interesul pentru temele propuse de organizatori:
1. Evoluția icoanei în istoria Bisericii.
2. Motivele cinstirii icoanei și funcțiile ei.
3. Perioada iconoclastă: jertjă și biruință; martiri și mărturisitori din perioada iconoclastă.
4. Sfântul din icoană – ocrotitorul meu.
5. Icoane făcătoare de minuni – legendă și realitate.
6. Interviu cu pictorii de icoane din parohia mea.
7. Frumusețe și culoare în biserica din parohia mea.
8. Patriarhul Iustinian – un ierah de prestigiu al întregii Ortodoxii.
9. Drama Ortodoxiei românești din perioada comunistă.
10. Sfinții închisorilor – pe urmele martirilor și mărturisitorilor din temnițele comuniste.
11.Biserica Ortodoxă în diaspora.
Lucrările participanților -cele 133 de eseuri și articole ale cadrelor didactice și preoților, dar și cele 87 de referate și creații literare ale elevilor, au fost cuprinse într-un volum intitulat sugestiv – Tradiție și mărturisire prin culoare și trăire. Cele peste 300 de lucrări de artă plastică şi artă fotografică au putut fi văzute în expoziţia al cărui vernisaj a avut loc după lansarea volumului.
Organizatorii acestor activități au fost: diac. prof. Călin Teuca, pr. prof. Pompiliu Gavra, pr. prof. Codin Şimonca-Opriţa, pr. prof. Dacian Emilian Nan, arhid. prof. drd.Tiberiu Ardelean, prof. Andrea Vida, prof. Beatrice Mandă, prof. Mihaela Neagoe, prof. dr. Diana Şimonca-Opriţa, prof. Camelia Nan.
Dintre parteneri amintim: Arhiepiscopia Aradului, Parohiile ortodoxe din Chitighaz, Ungaria; Dortmund, Germania; Praga, Cehia; Rocca di Papa, Italia; Liege, Belgia; Micălaca Veche Arad, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad; Universitatea Aurel Vlaicu Arad; Universitatea de Vest Vasile Goldiş Arad; Colegiul Naţional Moise Nicoară Arad; Liceul Tehnologic Francisc Neuman Arad.

Director adjunct, prof. Beatrice Mandă

image

image

image

image

image

image

image

image

image