Conferinţa preoţească de primăvară din cadrul Protopopiatului Ortodox Român Arad

 Cu binecuvântarea şi în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei, Arhiepiscop al Aradului, preoţii din cadrul Protopopiatului Ortodox Român Arad, s-au întrunit miercuri, 17 mai 2017, în cadrul conferinţei preoţeşti de primăvară. În conformitate cu  prevederile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, tema conferinţei a fost 2017 – Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti, urmând ca în conferinţa de toamnă să fie tratată a doua temă dedicată personalităţii Preafericitului Părinte Patriarh Justinian Marina şi apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului.

Conferinţa a fost precedată de slujba de Te-Deum săvârşită în Catedrala Veche, lucrările conferinţei desfăşurându-se mai apoi în Aula Facultăţii de Teologie din Arad.

Conferinţa a fost prezidată de Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei, iar din prezidiu au mai făcut parte Arhim. dr. Teofan Mada – vicar administrativ, protos. dr. Iustin Popovici – consilier cultural, Pr. Silviu-Nicolae Faur – consilier administrativ-bisericesc, Pr. Octavian Blaj – consilier economic, Pr. Gabriel Mariş – consilier social și pr. Flavius Petcuţ – protopop al Aradului.

În deschiderea lucrărilor cuvântul a fost luat de Pr. Flavius Petcuţ – protopop al Aradului, care a contextualizat tematica conferinţei din perspectiva generală a tematicii anului 2017, aşa cum a fost ea formulată de Hotărârile Sfântului Sinod.

Referenţi la lucrările conferinţei au fost: Pr. conf. univ. dr. Caius-Claudius Cuţaru cu referatul: Teologia icoanei – teologia chipului lui Hristos amprentat în sfinţi; Pr. drd. Alexandru Cotoraci cu referatul: Teologia Icoanelor în scrierile Sfântului Ioan Damaschinul şi a Sfântului Teodor Studitul; Pr. Nicolae-Claudiu Vidican cu referatul: Stiluri şi tehnici de pictură bisericească, materiale folosite în pictură; Pr. Adrian-Ioan Hanţiu cu referatul: Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti.

În partea a doua a conferinţei s-a prezentat lucrarea domnişoarei profesoare Maria Alexandra Pantea, Medalioane ale preoţilor şi învăţătorilor din Protopopiatul Ortodox Român Arad 1812-1918, subliniindu-se rolul pe care preoţii şi învăţătorii din Câmpia de Vest l-au avut în păstrarea şi promovarea identităţii spirituale, precum şi în conturarea identităţii naţionale a românilor din această parte de ţară. După aceasta s-au discutat unele aspecte administrative, luând cuvântul Pr. Silviu-Nicolae Faur – consilier administrativ-bisericesc, Pr. Gabriel Mariş – consilier social și pr. Flavius Petcuţ – protopop al Aradului.

În încheierea lucrărilor a luat cuvântul Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei, care a apreciat calitatea referatelor, subliniind atât aspectele teologice, cât şi cele de ordin practic, ultimele fiind binevenite mai ales că, în Arhiepiscopia Aradului, atât la Catedrala Arhiepiscopală, cât şi la alte biserici din eparhie, sunt în curs de desfăşurare lucrări de pictură la locaşurile de cult. Totodată, Înaltpreasfinţia Sa a îndemnat preoţii prezenţi să stăruie în a observa prevederile erminiei picturii pentru ca locaşurile de cult să fie frumos şi corect împodobite cu pictură bisericească.

La sfârşitul conferinţei pr. Flavius Petcuţ, a mulţumit Chiriarhului, membrilor permanenţei, preoţilor pentru prezenţă şi referenţilor pentru reuşita conferinţei.

Diac. dr. Paul-Sebastian Orădan

Secretar protopopesc

18554721_1580977838600151_1542439588_n

20170517_102133

20170517_102144

20170517_103043