Festivitatea de absolvire a promoţiei 2017 a Seminarului Teologic Ortodox Arad

Marţi, 30 mai 2017, cu binecuvântarea şi în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, la Seminarul Teologic Ortodox din Arad s-a desfăşurat festivitatea de absolvire a elevilor promoţiei 2017 a Seminarului arădean. După ce toţi cei prezenţi au cântat Rgăciunea Domnească, în deschidere PCPărinte diac. prof. Călin Teuca, directorul Seminarului, a transmis mesajul de salut întregii asistenţe, precum şi cel de felicitare către absolvenţi, după care, în auzul ultimului clinchet de clopoţel, absolvenţilor le-au fost înmânate diplomele onorificede absolvire de către PC părinte prof. Codin Şimonca-Opriţa, profesorul lor diriginte,care le-a adresat şi un scurt, dar emoţionant cuvânt de imbold la acest moment aniversar.

S-au adresat, mai apoi, gândurile de felicitare şi totodată de responsabilizare,absolvenţilor de către PC părinte conf. univ. dr. Lucian Farcaşiu, din partea Facultăţii de Teologie „Ilarion V. Felea” din cadrul Universităţii „Aurel Vlaicu” din Arad; doamna prof. Eugenia Groşan, directorul Colegiului Naţional „Elena Ghiba-Birta” din Arad. Cuvântul de încheiere l-a avut, firesc, ÎPS dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, care i-a îndemnat pe tinerii absolvenţi să nu-şi trădeze vocaţia. Au fost prezenți şi dl. Bogdan Noghiu, reprezentantul Consiliului Judeţean Arad, părinţi ai absolvenților, rude, prieteni.În acordurile imnului academic Gaudeamus igitur s-a desfăşurat momentul simbolic al predării cheii de către elevii clasei a XII-a, însoţit de alocuţiunile celui mai merituos elev al clasei terminale şi şef de promoţie Flavius-Mădălin Dărăştean şi a reprezentantei clasei a XI-a, Denisa Mureşan, cea care a preluat cheia şcolii, ambii încercând să descifreze multiplele posibile semnificaţii ale acestui gest.Festivitatea s-a încheiat cu un moment susţinut de corul Seminarului arădean, dirijat de PC arhid. prof. drd. Tiberiu Ardelean.

image

image

image