Examenul de disertație la Facultatea de Teologie din Arad, promoția 2017

Absolvenții programelor de studii teologice masterale: Pastorație și viață liturgică, respectiv Doctrină și cultură creștină din cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă ”Ilarion V. Felea” a Universității ”Aurel Vlaicu” din Arad și-au susținut examenul de disertație, în ziua de 10 iulie 2017. Astfel, la acest examen s-au înscris 21 de candidați, examinarea constând din prezentarea lucrărilor pregătite sub coordonarea părinților profesori. La final candidații au depus jurământul în capela Facultății.
După citirea catalogului și a frumoaselor rezultate obținute, părintele Decan, Pr. Prof. Dr. Cristinel Ioja i-a felicita pe absolvenți, arătând că ”suntem bucuroși pentru faptul că astăzi încheie o nouă promoție de absolvenți ai studiilor masterale, organizate de către Facultatea de Teologie Ortodoxă din Arad, încununându-vă parcursul academic cu susținerea unor lucrări de disertație care evocă preocuparea voastră pentru o cercetare riguroasă și aplicată pe problematici diverse din aria teologiei Bisericii. În acord cu viziunea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Timotei Seviciu, ca cel care cu atâta dragoste de părinte ne păstorește pe toți și prin rugăciunile căruia fiecare dintre noi rămânem în spiritul tradiției noastre apostolice, căruia îi și mulțumim pentru tot sprijinul arătat, reiterăm preocuparea noastră întru creșterea actului academic, formativ și informativ, tocmai pentru ca absolvenții noștri să poată răspunde provocărilor lumii, un răspuns care să fie în acord cu Evanghelia Mântuitorului nostru Iisus Hristos, cea care este propovăduită și trăită în Biserica noatră. Prin urmare, dați mărturie bună depre această zestre spirituală pe care părinții profesori s-au străduit să vi-o transmită, făcându-vă ambasadorii noștri în locurile unde veți merge”.
Pr. Filip Albu

image

image

image