Popas duhovnicesc în Parohia Ţela

În Duminica a 5-a după Rusalii, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, a dat răspuns invitaţiei părintelui paroh Gheorghe-Aurel Blidariu, de la Parohia Ţela, Protopopiatul Lipova.

Astfel, în după masa zilei, Chiriarhul arădean, însoţit de protopopul Lipovei, părintele Ioan Jidoi şi de preoţii din vecinătate, a poposit în mijlocul credincioşilor din Parohia Ţela, veniţi în număr mare pentru a-şi întâmpina Ierarhul.

Cu acest prilej, Înaltpreasfinţia Sa a săvârşit în biserica parohială cu hramul ,,Schimbarea la Faţă a Domnului”, Slujba Vecerniei.

Chiriarhul a vorbit celor de faţă despre ,,Credinţă şi mărturisire”, făcând legătura dintre citirile scripturistice ale zilei în sensul datoriei de a săvârşi binele spre îndepărtarea oricărui neajuns în viaţa creştinului.

Părintele paroh a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei pentru binecuvântare şi pentru bucuria prilejuită tuturor credincioşilor prin acest popas duhovnicesc.

Protos. Iustin Popovici

5

6

7