Colinde și programe literal-muzicale de Sfântul Nicolae

La Grădiniţa „Prieteniei” din Arad s-au desfășurat joi, 06 decembrie 2018, programe educativ-religioase și cultural-artistice sub genericul „Sfântul Nicolae – prietenul copiilor”, coordonat de doamna director Șarga Ramona-Amalia. Copiii grădiniței, îndrumați de doamnele educatoare : Antoci Andreea, Dără Lavinia, Vlad Anuța Elvira, Bolog Lavinia, Crișan Florica, Majar Giorgiana, Vancea Angela, Dobra Codruța, Avramescu Lavinia, Alexa Victorița, Lazăr Diana, Horoba Alexandra, Bacoș Elena, Nicola Georgiana, Barna Cristina, Gorgan Laura, Roja Florica, Sarca Cornelia Angela, Tripon Ildiko, Farkaș Eva, au prezentat colinde și programe literal-muzicale închinate sărbătorilor de iarnă.

La sfârșitul evenimentului mici copii artiști au fost răsplătiți prin aplauze, dar mai ales prin cadouri, care au adus multă bucurie în rândurile lor.
Arhiepiscopia Aradului a dăruit unității de învățământ preșcolar ca material didactic 250 de exemplare din cartea de colorat „Sărbătorile copilăriei”, creație iconografică a artistei Angela Hanc, precum și iconițe cu Sfântul Nicoale pentru toți preșcolarii. Grădinița „Prieteniei” organizează diverse manifestări culturale, artistice, educative și religioase, care oferă oportunitatea copiilor de a-și manifesta și cultiva talentele creative. Rezultatele acestor proiecte sunt expuse și pot fi admirate la panoul eco al unității preșcolare.
Arhim. Teofan Mada, vicar eparhial

image