CERC PASTORAL MISIONAR PAROHIA ANDREI ȘAGUNA

Marți, 4 iunie 2019, Parohia Andrei Șaguna, din Protopopiatul Arad, a găzduit întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Zărand, coordonați, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Nicolae Rădulescu, preot paroh la Parohia Sântana I.            Întrunirea a început la ora 18, în biserica parohială, după care preoţii prezenţi s-au retras la Oficiul parohial, unde s-au purtat discuţii pe tema referatului susţinut de către părintele Adrian Mariș, preot paroh la Parohia Andrei Șaguna. În referatul prezentat, ,,Școala în tinda Bisericii; primele forme de educație în satul românesc”, a vorbit despre rolul Bisericii în formarea și conturarea identității naționale de neam, de  cultură și de spiritualitate, cât și despre relația Biserică – Școală. Când spunem satul româmesc spunem țăranul român, iar istoria țăranului român a fost legată de Biserica acestui neam greu încercat, de preotul satului care, pe lângă modelarea sufletelor, modela și mințile copiilor. Toate năzuințele țăranului, ale satului de care aparține, s-au conturat odată cu formarea educațională a copiilor, care prin educație au dat un alt sens vieții și preocupărilor sătești. În luările de cuvânt, preoţii prezenţi şi-au adus aportul în dezbaterea temei.

La finalul discuţiilor, preotul paroh, Adrian Mariș, a mulţumit preoţilor care au participat la acest moment important din viaţa comunităţii pe care o păstoreşte. Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească.

Diacon Adrian Crainic