Sărbătoarea Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul. Hramul Mănăstirii Feredeu

Sâmbătă, 20 iulie 2019, credincioșii din toată Podgoria Aradului au participat într-un număr impresionant la hramul Mănăstirii Feredeu care şi-a cinstit ocrotitorul pe Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul. Sfânta Liturghie a fost oficiată de către Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, înconjurat de un  ales sobor  de preoți şi diaconi.

Între aceștia îi amintim în mod deosebit pe Părintele Arhim. Ilarion Tăucean, starețul Mănăstirii Feredeu, Arhid. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial la Arhiepiscopia Aradului, Părintele Mercea Nelu, protopopul Lipovei.

Cuvântul de învăţătură al Chiriarhului nostru a fost despre tema ,,Profeţia în istoria sfântă” (cf. Iacob 5; Lc. 4), vorbind despre faptul că prorocii aveau o formare aparte,  o adevărată şcoală ce îşi arăta menirea mai ales la vremuri de răscruce, îndemnând pe credincioşi la urmarea preceptelor divine. Profeţii amintiţi în Sfânta Scriptură condamnau profeţia falsă, pe temeiul revelaţiei sau descoperirii dumnezeieşti, un exemplu în acest sens şi Sfântul Proroc Ilie care s-a afirmat îndeosebi prin restaurarea cultului înaintaşilor adus adevăratului Dumnezeu, înfierând pe profeţii mincinoşi ai idolatriei. Eu au profeţia adevărată, atât a celor care au lăsat scrieri cât şi a celor care au rămas înscrişi în biblii, cu propovăduirea lor au garantat respectarea Legii Sfinte în aşteptarea harului întăritor spre biruirea răului şi asigurarea mântuirii, a subliniat Înaltpreasfinţia Sa.

La final, părintele arhimandrit Ilarion Tăucean a mulțumit în mod deosebit Înaltpresfințitului  Părinte Timotei pentru faptul că a ales să fie prezent la  hramul Mănăstirii Feredeu, precum şi tuturor preoţilor şi credincioşilor prezenţi, după care  au fost invitați cu toţii la o agapă creștină. 

Pr. Iulian Botezatu