Prezență arhierească la Parohia Arad-Centru

În ziua de joi, 29 August, la praznicul „Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul”, Chiriarhul arădean, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, a participat la Sfânta Liturghie săvârșită în biserica cu hramul ,,Adormirea Maicii Domnului”, a Parohiei Arad-Centru, de către Părintele paroh Traian Micoroi, Părintele pensionar Ștefan Dorin și Arhid. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial.Credincioșii s-au bucurat de prezența în mijlocul lor a Întâistătătorului Eparhiei arădene, care, la momentul rânduit, a rostit un cuvânt de învățătură pus sub titlul ,,Sfârșit de cale” (în baza citirilor scripturistice a sărbătorii: Fp. 13; Mc. 6), adică a celui care a gătit calea Domnului, fiind Înaintemergător spre Împărăția cerului prin moarte martirică, pentru propovăduirea adevărului și plinirea dreptății, pildă fiind pentru îndeplinirea misiunii ce-i revenea. ,, Pomenirea dreptului cu laude…”, cum intonează și cântarea bisericească rânduită, anunță și încheierea anului bisericesc cu îndemnul Sfântului Apostol Pavel de a face fiecare credincios cercetarea cugetului pentru cele făptuite pe întregul parcurs spre a urma calea celor care au vestit cuvântul lui Dumnezeu. Acestea toate în lumina istorisirii Evangheliei zilei”, a adăugat Înaltpreasfințitul Părinte Timotei.

Părintele paroh i-a mulțumit Chiriarhului pentru prezență și binecuvântarea oferită credincioșilor la această zi de sărbătoare.

Protos. Iustin Popovici