Vizită chiriarhală în Parohia Arad-Şega I

În Duminica a 8-a după Rusalii, 11 august 2019, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului,  a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica cu hramul ,,Pogorârea Duhului Sfânt” a Parohiei Arad – Şega I, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Din sobor au făcut parte şi părintele Silviu-Nicolae Faur, consilier administrativ-bisericesc şi Arhid. Dr. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial.

Cuvântul de învăţătură rostit de către Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, a fost pus sub titlul ,, Pâinea noastră cea de toate zilele” (pe baza citirilor scripturistice: I Cor. 1; Mt. 14), pe care o cerem în Rugăciunea Domnească, prin minunea relatată în pericopa evanghelică trezeşte conştiinţa de a primi pâinea care se pogoară din cer. Fiul lui Dumnezeu şi Fiul Omului, prin ceea ce înseamnă aceste numiri, este însăşi pâinea vieţii, Mântuitorul. Adâncirea textelor Sfinţilor Evanghelişti Matei, Marcu şi Luca în lumina celui aparţinând Sfântului Ioan, privind pâinea cea vie, îndeamnă la a lucra pentru ,,mâncarea ce rămâne pentru viaţa veşnică” (In. 6). Cele ce hrănesc fiinţa omenească să fie cumpănite, adică, prin felul întâietăţii celor spirituale, bogăţia harului dumnezeiesc înmulţind roadele unei conlucrări adevărate. Spre ajungerea la acest scop şi pericopa apostolică îndeamnă la o strădenie comună spre apropierea cu vrednicie de Sfânta Euharistie, vremea postului înlesnind lucrarea, a subliniat Chiriarhul nostru.

Răspunsurile liturgice au fost date de corul parohiei.

Părintele paroh Aurel Bonchiş a mulţumit Chiriarhului pentru prezenţa şi slujirea Sfintei Liturghii în această biserică parohială şi pentru binecuvântarea arhierească oferită credincioşilor prezenţi la sfânta slujbă.

După aceasta, Înaltpreasfinţia Sa a vizitat şantierul de pictură de la noua biserică din Cadaş-Silvaş, aparţinătoare Parohiei Şega I.

Protos. Iustin Popovici