ASCOR Arad în şedinţă de lucru

Joi, 24 octombrie 2019, membrii ASCOR Arad s-au adunat în ședință extraordinară. La această întâlnire au fost prezenți Preacuviosul Părinte Protos. Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului şi Preacucernicul Părinte Lucian Farcaşiu, preotul coordonator al asociației.

După rostirea rugăciunii, Preacuviosul Părinte Iustin a luat cuvântul, prezentându-l pe noul președinte ales al ASCOR-ului, studentul Marius Danciu şi aducând mulțumiri fostului președinte, Cătălin Drăgan, pentru întreaga activitate şi buna colaborare dintre ASCOR și Arhiepiscopia Aradului.

Datorită înscrierii unor noi membri în asociație, a urmat un scurt moment în care fiecare s-a prezentat. După aceasta, președintele a luat cuvântul, începând discutarea obiectivelor de pe ordinea de zi. S-au stabilit programul şi invitaţii pentru conferințele din Postul Crăciunului, s-a format un grup de colindători şi s-au hotărât manifestările care vor avea loc cu prilejul sărbătoririi hramului ASCOR, Sfântul Ierarh Nectarie de la Eghina. S-au mai făcut diferite propuneri de activități, urmând a fi concretizate în perioada următoare.

După rostirea Axionului ,,Cuvine-se cu adevărat” s-a făcut o poză de grup cu toţi cei prezenţi la ședință.

Denisa Mureşan

Consilier media