IPS Părinte Timotei a participat la Colocviul Internațional ,,Europa-centru și margine. Cooperare culturală transfrontalieră”

Joi, 24 Octombrie, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat la Colocviul Internaţional Europa: centru şi margine. Cooperare culturală transfrontalieră, Ediţia a VIII-a, ce s-a desfășurat în Aula Ştefan Cicio Pop a Universităţii de Vest ,,Vasile Goldiș” din Arad.

La sesiunile ştiinţifice au participat invitaţi din Franţa, Serbia, România. În cadrul evenimentului au avut loc şi lansări de carte printre care şi Monografia ,,Studii de ştiinţă şi cultură, revista internaţională de filologie. 15 ani de apariţie continuă” coordonată de prof. Vasile Man şi prof. Viviana Milivoievici. Din prezidiul sesiunilor ştiinţifice, alături de Arhiepiscopul Aradului au făcut parte și prof. univ. dr. Coralia Cotoraci- rectorul Universităţii de Vest ,,Vasile Goldis” din Arad, ing. Călin Bibarț – primarul Municipiului Arad, prof. emerit dr.

Alvaro Rocchetti, Universitatea Sorbona 3, Paris, Franța și Acad. Dan Dubină, președintele Filialei Timișoara a Academiei Române.