Cerc pastoral – misionar în Parohia Mișca

În Duminica a XX-a după Rusalii preoții din cercul pastoral – misionar Chișineu-Criș, coordonați, din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Dumitru Daniel-Mirel, s-au întâlnit în Biserica ortodoxă din Mișca, unde, în mijlocul credincioșilor, cei 14 preoți prezenți au săvârșit Taina Sfântului Maslu.

Din sobor au făcut parte: Pr. Daniel-Mirel Dumitru– Parohia Chișineu-Criș I, Pr. Dan Viorel Albiș – Parohia Chișineu-Criș II, Pr. Cantemir Lipovanu – pensionar, Pr. Gheorghe Cîmpan – pensionar, Pr. Gabriel Gosta – Parohia Șimand, Pr. Aurel-Partenie Mager – Parohia Nădab, Pr. Viorel Boțoc – Parohia Socodor, Pr. Adinel Popovici – Parohia Grăniceri, Pr. Andrei Slăv – Parohia Berechiu, Pr. Sandu Costin – Parohia Pilu, Pr. Florin Borca – Parohia Șepreuș, Pr. Mihai Oprea – Parohia Țipari, Pr. Nicolae Vidican – Parohia Mișca, Pr. Adrian Hanțiu – Parohia Vânători.

La sfârşitul Sfintei Taine, părintele Andrei Slăv de la parohia Berechiu a rostit un cuvânt de învăţătură, pe tema Evangheliei din Duminica a XX-a după Rusalii, arătând cât de importantă este întâlnirea noastră, pe drumul acestei lumi, cu Cel care deține viața cea veșnică, adică cu Mântuitorul Iisus Hristos dăruit tuturor prin Sfintele Taine.
​Preotul paroh Vidican Nicolae Claudiu a susţinut în fața preoților, referatele având ca teme: Slujitori harnici ai Altarului, care au construit biserici şi şcoli în comunităţile rurale româneşti şi Patriarhul Iustin Moisescu (1977-1986)- Prezentarea biografică a celui de-al 4-lea Patriarh al României, pe marginea cărora au urmat dezbateri şi luări de cuvânt şi din partea celorlalţi preoţi participanţi.
​În finalul întâlnirii, preotul paroh a mulţumit preoților, credincioșilor și celor care s-au implicat în realizarea acestei seri duhovnicești. Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească.

Pr. Oprea Mihai, Parohia Țipari