Cerc pastoral-misionar în Parohia Sederhat

Cu binecuvântarea lui Dumnezeu,  în Duminica a XX-a de după Rusalii, credincioșii din Parohia Sederhat au avut o zi de sărbătoare.  La ceas de seară sa săvârșit Taina Sf Maslu de către preoții cercul pastoral Pecica IV, în  cadrul căruia cei prezenți s-au rugat pentru sănătatea sufletească și trupească atât a lor cât și a celor dragi, pe care-i poartă în inima și sufletul lor.

La sfârșitul acestei taine, preotul paroh în cuvântul de învățătură  a mulțumit Bunului Dumnezeu pentru toată darea cea bună și tuturor celor prezenți pentru împreună rugăciune menționând totodată despre dorința credincioși de-a avea un locaș de rugăciune al lor. Cu acest prilej li s-a prezentat enoriașilor planul de situație pentru noua biserica parohială, pe care cu ajutor de la Dumnezeu nădăjduim că se va înfăptui în cât mai scurt timp. La auzul acestor cuvinte unii dintre credincioși au vărsat lacrimi de bucurie și fericire. La sfârșitul acestui eveniment toți cei prezenți s-au bucurat de o agapă frățească la căminul cultural din sat.

Pr. Mureșan Arxinte