O nouă conferință în cadrul Școlii doctorale arădene

În ziua de 22 octombrie a avut loc o nouă conferință teologică care s-a desfășurat în cadrul Școlii doctorale a Facultății de Teologie Ortodoxă “Ilarion v. Felea” din cadrul Universității “ Aurel Vlaicu”. Aceasta a fost susținută de către domnul profesor Petre Ben Smith de la Universitatea din Berna, Elveția.

În deschidere, părintele profesor Constantin Rus a adresat un cuvânt de salut și de mulțumire conferențiarului, oferind câteva informații audienței despre profesorul Ben Smith adăugând la acestea și o scurtă istorie despre Școala doctorală arădeană.

Conferința prezentată a fost intitulată: La început a fost suspansul, oferind pe parcursul unei ore o inscursiune hermeneutică la prologul Evangheliei după Ioan. Traducerea din limba engleză a fost asigurată de părintele Adrian Murg.

Conferința s-a încheiat cu o sesiune de dialog.

 Pr. Filip Albu