Eveniment comemorativ dedicat eroilor neamului, în Parohia Hălmăgel

Locuitorii Hălmăgelului au îmbrăcat din nou straie de sărbătoare duminică, 3 noiembrie 2019, participând la săvârşirea Tainei Sfântului Maslu de către preoţii Cercului pastoral misionar Hălmagiu, aflaţi sub coordonarea pr. Bacos Mihăiţă Cristian din parohia Hălmagiu, invitaţi fiind şi părintele Nan Viorel şi preotul Florin Gabor din Protopopiatul Brad, Episcopia Devei şi Hunedoarei.

Programul a continuat cu sărbătorirea unui an de la Sfinţirea Monumentului Eroilor şi Făuritorilor Marii Unirii, sfinţit de IPS Părinte  Ioan, Mitropolitul Banatului, dimpreună cu un sobor de preoţi. Edificiul a fost ridicat la iniţiativa preotului paroh Briciu Nicolae Ciprian cu sprijinul credincioşilor şi fiilor satului.

Preoţii prezenţi au oficiat slujba de pomenire a Eroilor şi Artizanilor Marii Uniri, aceasta fiind urmată de alocutiuni rostite de: prof. Voichiţa Paşcu, prof. Gavrilă Paşcu, prof. Ilisia Ana Maria, directorul Şcolii Gimnaziale Hălmăgel şi Mihaela Banci, primarul comunei Hălmăgel.

Cuvinte pline de încărcătură istorică şi spirituală au fost rostite de către Generalul de brigadă Vasile Bârea, preşedinte de onoare al Societăţii Cultural Patriotice Avram Iancu, filiala Brad.

  Cinste eroilor neamului a fost dată şi de elevii Şcolii Generale Hălmăgel, care au susţinut un scurt program artistic sub îndrumarea prof. Duşan Aurel.

Împrejurimile au răsunat de emoţie la interpretarea de către tânărul Vlad Linţă din oraşul Brad, jud. Hunedoara, a câtorva cântece patriotice şi pricesne.

La final au fost depuse coroane de flori la monumentul ridicat în anul centenarului, preotul paroh aducând mulţumiri tuturor participanţilor.

preoteasa Codruţa Briciu