Duminica Ortodoxiei sărbătorită la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

În Duminica Ortodoxiei, prima din Postul Mare, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a săvârşit Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi şi în prezenţa a numeroşi credincioşi.

Din sobor au făcut parte: Pr. Simion Mladin, eclesiarhul catedralei, Pr. Gheorghe Gogan, Pr. Mircea Cricovean, Arhid. Florin Sirca, inspector de Religie în cadrul IȘJ Arad, Arhid. Claudiu Condurache, Arhid. Alexandru Tiulea.

În cuvântul de învăţătură, Înaltpreasfinţia Sa, făcând introducere la citirea Pastoralei Sfântului Sinod pentru Duminica Ortodoxiei, a rostit un cuvânt de învățătură despre ,,Calea postului” (cf.citirilor scripturistice: Evr. 11; Ioan 1) spre sărbătoarea Sfintelor Paști, prin stăruință în credința și viețuirea dreaptă ortodoxă, concretizarea acesteia prin cinstirea sfintelor icoane, dându-se îndată citire Pastoralei Sfântului Sinod.

Părintele Gheorghe Gogan a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei.

La Sfânta Liturghie au participat numeroşi credincioşi, foarte mulţi dintre aceştia împărtăşindu-se cu Sfintele Taine.

La terminarea slujbei, sutele de credincioşi prezenţi s-au bucurat de primirea binecuvântării arhiereşti la începutul Postului Mare.

Pentru a sărbători cum se cuvine această zi, în preajunul Duminicii Ortodoxiei, vineri seara, s-a săvârșit în jurul catedralei o procesiune cu icoane, condusă de Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului.

Protos. Iustin Popovici

vezi: http://www.arhiepiscopiaaradului.ro/2020/03/procesiune-cu-icoane-in-preajunul-duminicii-ortodoxiei-la-catedrala-arhiepiscopala-din-arad/

Foto: Dorin-Ioan Neag