Prezență chiriarhală la Sfânta Liturghie săvârșită la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

În Duminica a 2-a din Post (a Sfântului Ierarh Grigorie Palama), Chiriarhul arădean, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare, săvârșită de către un sobor de preoți și diaconi în exteriorul Catedralei Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad.

Cuvântul de învățătură a fost rostit de Pr. Dr. Mircea Cricovean, preot slujitor la catedrală.

În cadrul slujbei s-au rostit ectenii speciale pentru bolnavi și rugăciunea pentru încetarea noii epidemii care cuprinde lumea întreagă.

Ierarhul i-a îndemnat pe credincioși să respecte cu strictețe toate îndrumările și dispozițiile autorităților de stat și ale Sfintei Patriarhii cu privire la regulile și măsurile de prevenire și limitare a eventualelor îmbolnăviri cu virusul COVID – 19.

Protos. Iustin Popovici