Cerc pastoral-misionar în Parohia Joia Mare

În Duminica a 25-a după Rusalii, preoții Cercului Pastoral Misionar nr. 2 Buteni, s-au întâlnit în Biserica cu hramul Cuvioasei Parascheva din Parohia Joia Mare, prilej cu care au săvârșit Sfânta Taină a Maslului, în prezența unui număr relativ mare de credincioși, comparativ cu numărul mic de credincioși pe care îl are comunitatea.
În contextul anului omagial al cinstirii celor adormiți, în cuvântul de învățătură susținut de Pc. Părinte Bogdan Coșeri de la Parohia Cuied, acesta a amintit despre cinstirea celor adormiți ca expresie a comuniunii dintre generații, prezentând totodată și temeiuri scripturistice și patristice referitoare la cinstirea celor adormiți.
La finalul întâlnirii Pc. Părinte Paroh Cătălin Anghel a mulțumit preoților slujitori și credincioșilor pentru prezență și împreună rugăciunea ce a fost îndreptată către Bunul Dumnezeu.
Întâlnirea s-a încheiat cu o agapă oferită de către credincioșii Parohiei.
Pr. Marian Oarcea