Preotul Traian Balint, fost slujitor al Parohiei Ortodoxe Romane din Cicir, a trecut  la cele veșnice

A văzut lumina zilei la data de 26 noiembrie 1934, din părinții Moise și Sofia Balint, fiind al doilea copil din familia cu trei frați. A urmat cursurile Școlii Gimnaziale din Curtici pe care le-a absolvit în anul 1948 iar în anul 1952 devine absolvent al prestigiosului liceu arădean “Moise Nicoara”.

Timp de doi ani a satisfăcut stagiul militar la Gârda, Jud Albă iar la eliberare, Dumnezeu i-a îndreptat pașii spre preoție, urmând cursurile Facultății  de Teologie „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu, al  cărui absolvent devine în anul 1961.

S-a căsătorit în anul 1962 cu tânăra Milovan Mărioara din Mandruloc, având o căsnicie de 44 ani, în care Dumnezeu le-a dăruit ca dar nașterea fiului Traian.

Ca preot, a slujit începând cu anul 1963 – timp de 10 ani, la Parohia Seceani din județul Timiș iar mai apoi, timp de 26 de ani slujește ca preot paroh la Parohia Ortodoxa Romană din Cicir, de unde se pensionează.

Dumnezeu să-l ierte și să-l odihneasca împreuna cu Sfinții și cu drepții intru Împărăția Sa!

Programul slujbelor de pomenire și de prohodire: 

Joi, 16.06.2022

  • Slujba priveghiului, ora 19 – la casa parintelui din Mandruloc

Vineri, 17.06.2022

  • Orele 9:00-18:00 – Biserica Ortodoxa din Cicir – sicriul cu trupul neînsuflețit al parintelui v-a fi așezat în Biserica unde a slujit timp de 26 de ani
  • Ora 19:00 – Slujba priveghiului în Biserica Ortodoxă din Mândruloc

Sâmbătă, 18.06.2022

  • Ora 8:00 – Sfânta Liturghie – Biserica Ortodoxă din Mândruloc
  • Ora 14:00 – Slujba inmormântarii preoților de mir – Biserica Ortodoxă din Mândruloc

Înhumarea  – în cimitirul parohial din localitatea Mândruloc